CTS Electronic Components 416F40635CTT
416F40635CTT picture photo
Mfg. Part Number
416F40635CTT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40635CTT.pdf
Availability of 416F40635CTT
QUANTITY
416F40635CTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40635CTT
Internal Part NumberEIS-416F40635CTT
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40635CTT
Related Links416F40, 416F40635CTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40635CTT Details Description
Related parts for 416F40635CTT
CONN HDR RT ANG 3POS .100 TIN datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF09A/AF09/AFF09A datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 220MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DUAL 10V 70MA MCP6 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 5CON 26AWG UNSH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf