CTS Electronic Components 416F44013ATR
416F44013ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F44013ATR
Brief Description
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F44013ATR.pdf
Availability of 416F44013ATR
QUANTITY
416F44013ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F44013ATR
Internal Part NumberEIS-416F44013ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency44MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F44013ATR
Related Links416F44, 416F44013ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F44013ATR Details Description
Related parts for 416F44013ATR
IC OPAMP JFET 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
SPRING RELAY HOLD-DOWN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 400V TO-200AC datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 300' datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 11MM datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf