CTS Electronic Components 416F44033CST
416F44033CST picture photo
Mfg. Part Number
416F44033CST
Brief Description
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F44033CST.pdf
Availability of 416F44033CST
QUANTITY
416F44033CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F44033CST
Internal Part NumberEIS-416F44033CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency44MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F44033CST
Related Links416F44, 416F44033CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F44033CST Details Description
Related parts for 416F44033CST
BATT PACK 4.8V 5/4AAA NIMH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 8GB RDIMM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf