Sullins Connector Solutions RBC65DRYH-S13
RBC65DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RBC65DRYH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC65DRYH-S13.pdf
Availability of RBC65DRYH-S13
QUANTITY
RBC65DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC65DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-RBC65DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC65DRYH-S13
Related LinksRBC65D, RBC65DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC65DRYH-S13 Details Description
Related parts for RBC65DRYH-S13
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 3.25" datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG PF datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf
M8 4 POS F-F STRT 3MTR datasheet.pdf