CTS Electronic Components 416F48035CTR
416F48035CTR picture photo
Mfg. Part Number
416F48035CTR
Brief Description
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F48035CTR.pdf
Availability of 416F48035CTR
QUANTITY
416F48035CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F48035CTR
Internal Part NumberEIS-416F48035CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F48035CTR
Related Links416F48, 416F48035CTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F48035CTR Details Description
Related parts for 416F48035CTR
CAP CER 100PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf