CTS Electronic Components 416F480X3AKR
416F480X3AKR picture photo
Mfg. Part Number
416F480X3AKR
Brief Description
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F480X3AKR.pdf
Availability of 416F480X3AKR
QUANTITY
416F480X3AKR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F480X3AKR
Internal Part NumberEIS-416F480X3AKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F480X3AKR
Related Links416F48, 416F480X3AKR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F480X3AKR Details Description
Related parts for 416F480X3AKR
RELAY SSR 25A 480VAC DC datasheet.pdf
SW KEYLOCK SP3T RT ANGLE 9MM 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 7.5MH 6A TRI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf