CTS Electronic Components 416F500X3AAR
416F500X3AAR picture photo
Mfg. Part Number
416F500X3AAR
Brief Description
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F500X3AAR.pdf
Availability of 416F500X3AAR
QUANTITY
416F500X3AAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F500X3AAR
Internal Part NumberEIS-416F500X3AAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency50MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F500X3AAR
Related Links416F50, 416F500X3AAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F500X3AAR Details Description
Related parts for 416F500X3AAR
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFLECTIVE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BUSBAR SHIELD CONNECTION CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
15A.IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ 44VTBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf