NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC000EI12
MC68HC000EI12 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC000EI12
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 12MHZ 68PLCC
Datasheet Download
MC68HC000EI12.pdf
Availability of MC68HC000EI12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68HC000EI12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC000EI12
Internal Part NumberEIS-MC68HC000EI12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2010
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTube
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed12MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (25x25)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC000EI12
MC68HC000EI12 Details Description
Related parts for MC68HC000EI12
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A DO214 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 datasheet.pdf
STR PLUG, 3.5MM, BLK, RH, 3 POSN datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
FAN 80X15MM TACH IP57 24VDC datasheet.pdf