Tamura 420AS04100
420AS04100 picture photo
Mfg. Part Number
420AS04100
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 5W
Datasheet Download
420AS04100.pdf
Availability of 420AS04100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
420AS04100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420AS04100
Internal Part NumberEIS-420AS04100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series420AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output4.5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.84" L x 2.05" W x 1.83" H (72.0mm x 52.0mm x 46.5mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420AS04100
Related Links420AS, 420AS04100 Datasheet, Tamura Distributor
420AS04100 Details Description
Related parts for 420AS04100
CONN RECEPT 13POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.2A CHIPFET datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf