Rubycon 420BXW82MEFC16X30
420BXW82MEFC16X30 picture photo
Mfg. Part Number
420BXW82MEFC16X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420BXW82MEFC16X30.pdf
Availability of 420BXW82MEFC16X30
QUANTITY
420BXW82MEFC16X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420BXW82MEFC16X30
Internal Part NumberEIS-420BXW82MEFC16X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420BXW82MEFC16X30
Related Links420BXW82, 420BXW82MEFC16X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420BXW82MEFC16X30 Details Description
Related parts for 420BXW82MEFC16X30
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
IC EEPROM MEMORY TAG WAFER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf