Rubycon 420MXC82MEFCSN25X25
420MXC82MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
420MXC82MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXC82MEFCSN25X25.pdf
Availability of 420MXC82MEFCSN25X25
QUANTITY
420MXC82MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXC82MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-420MXC82MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXC82MEFCSN25X25
Related Links420MXC82M, 420MXC82MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXC82MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 420MXC82MEFCSN25X25
IC PROGRAM 3.600V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.205" (5.21mm) Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.05A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR TIN datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf