Rubycon 420MXG100MEFCSN20X30
420MXG100MEFCSN20X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG100MEFCSN20X30
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG100MEFCSN20X30.pdf
Availability of 420MXG100MEFCSN20X30
QUANTITY
420MXG100MEFCSN20X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG100MEFCSN20X30
Internal Part NumberEIS-420MXG100MEFCSN20X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG100MEFCSN20X30
Related Links420MXG100M, 420MXG100MEFCSN20X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG100MEFCSN20X30 Details Description
Related parts for 420MXG100MEFCSN20X30
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR,RED,12V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf