Cornell Dubilier Electronics SLP392M063C7P3
SLP392M063C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP392M063C7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP392M063C7P3.pdf
Availability of SLP392M063C7P3
QUANTITY
SLP392M063C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP392M063C7P3
Internal Part NumberEIS-SLP392M063C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)102 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP392M063C7P3
Related LinksSLP392M, SLP392M063C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP392M063C7P3 Details Description
Related parts for SLP392M063C7P3
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 8COL VERT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PC TERMINAL BLOCK 10POS datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf