Rubycon 420MXG150MEFCSN25X30
420MXG150MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG150MEFCSN25X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG150MEFCSN25X30.pdf
Availability of 420MXG150MEFCSN25X30
QUANTITY
420MXG150MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG150MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-420MXG150MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG150MEFCSN25X30
Related Links420MXG150M, 420MXG150MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG150MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 420MXG150MEFCSN25X30
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 240VAC ISO QC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8XSON datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf