Analog AD8403ARUZ50
AD8403ARUZ50 picture photo
Mfg. Part Number
AD8403ARUZ50
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DIG QUAD 50K 8BIT 24TSSOP
Datasheet Download
AD8403ARUZ50.pdf
Availability of AD8403ARUZ50
QUANTITY
AD8403ARUZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD8403ARUZ50
Internal Part NumberEIS-AD8403ARUZ50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package62
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits3
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±1%
Temperature Coefficient (Typ)500 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)200
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD8403ARUZ50
Related LinksAD8403, AD8403ARUZ50 Datasheet, Analog Distributor
AD8403ARUZ50 Details Description
Related parts for AD8403ARUZ50
TRANSF 130MH CRNT SENSE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS VERT .155" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112QFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET W/LATCH RA datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 15ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf