Rubycon 420MXG390MEFCSN35X35
420MXG390MEFCSN35X35 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG390MEFCSN35X35
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG390MEFCSN35X35.pdf
Availability of 420MXG390MEFCSN35X35
QUANTITY
420MXG390MEFCSN35X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG390MEFCSN35X35
Internal Part NumberEIS-420MXG390MEFCSN35X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG390MEFCSN35X35
Related Links420MXG390M, 420MXG390MEFCSN35X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG390MEFCSN35X35 Details Description
Related parts for 420MXG390MEFCSN35X35
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4P J-P-TIM GEH KPL datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED 1-10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SILICONE HOLSTER datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf