Rubycon 420MXH120MEFCSN22X25
420MXH120MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
420MXH120MEFCSN22X25
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXH120MEFCSN22X25.pdf
Availability of 420MXH120MEFCSN22X25
QUANTITY
420MXH120MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXH120MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-420MXH120MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXH120MEFCSN22X25
Related Links420MXH120M, 420MXH120MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXH120MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 420MXH120MEFCSN22X25
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
ANT OMNIDIR PNL 2DBI 48"SMA MALE datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 6A 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
OSC 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf