Rubycon 420MXH120MEFCSN22X30
420MXH120MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXH120MEFCSN22X30
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXH120MEFCSN22X30.pdf
Availability of 420MXH120MEFCSN22X30
QUANTITY
420MXH120MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXH120MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-420MXH120MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXH120MEFCSN22X30
Related Links420MXH120M, 420MXH120MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXH120MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 420MXH120MEFCSN22X30
TRANS PNP 80V 1.5A SOT89 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 310MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 55POS JR TIMER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf