Rubycon 420QXW120MEFC16X35
420QXW120MEFC16X35 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW120MEFC16X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW120MEFC16X35.pdf
Availability of 420QXW120MEFC16X35
QUANTITY
420QXW120MEFC16X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW120MEFC16X35
Internal Part NumberEIS-420QXW120MEFC16X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW120MEFC16X35
Related Links420QXW120, 420QXW120MEFC16X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW120MEFC16X35 Details Description
Related parts for 420QXW120MEFC16X35
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER XSR 6POS .6MM IDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 26DFN datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 5UH 1A SMD datasheet.pdf