Rubycon 420QXW180MEFC18X40
420QXW180MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW180MEFC18X40
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW180MEFC18X40.pdf
Availability of 420QXW180MEFC18X40
QUANTITY
420QXW180MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW180MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-420QXW180MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW180MEFC18X40
Related Links420QXW180, 420QXW180MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW180MEFC18X40 Details Description
Related parts for 420QXW180MEFC18X40
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN XLR FMALE PLUG STRGHT 3SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 3M datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
SNAP SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf