Vishay/Dale CRCW12061R40FKEA
CRCW12061R40FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R40FKEA
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R40FKEA.pdf
Availability of CRCW12061R40FKEA
QUANTITY
CRCW12061R40FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R40FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R40FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R40FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R40FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R40FKEA Details Description
Related parts for CRCW12061R40FKEA
GDT 300V 10KA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.36A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES 7K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP TRACK&HOLD 4GS/S 24SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 2.5A 250V AXIAL datasheet.pdf