Rubycon 420QXW56MEFC12.5X30
420QXW56MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW56MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW56MEFC12.5X30.pdf
Availability of 420QXW56MEFC12.5X30
QUANTITY
420QXW56MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW56MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-420QXW56MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW56MEFC12.5X30
Related Links420QXW56M, 420QXW56MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW56MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 420QXW56MEFC12.5X30
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 6.20MM NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 15.5A TO220 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DG TIP 2.5MM datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-SOIC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER LEVEL TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf