Rubycon 420QXW68MEFCXH12.5X35
420QXW68MEFCXH12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW68MEFCXH12.5X35
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW68MEFCXH12.5X35.pdf
Availability of 420QXW68MEFCXH12.5X35
QUANTITY
420QXW68MEFCXH12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW68MEFCXH12.5X35
Internal Part NumberEIS-420QXW68MEFCXH12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.460" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW68MEFCXH12.5X35
Related Links420QXW68ME, 420QXW68MEFCXH12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW68MEFCXH12.5X35 Details Description
Related parts for 420QXW68MEFCXH12.5X35
CONN RECEPT W/DETENT 6POS .093 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.25"L X 3.25"W datasheet.pdf
PLUG AC AUSTRALIA 2 PRONG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf