Rubycon 420VXG220MEFCSN35X25
420VXG220MEFCSN35X25 picture photo
Mfg. Part Number
420VXG220MEFCSN35X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420VXG220MEFCSN35X25.pdf
Availability of 420VXG220MEFCSN35X25
QUANTITY
420VXG220MEFCSN35X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420VXG220MEFCSN35X25
Internal Part NumberEIS-420VXG220MEFCSN35X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420VXG220MEFCSN35X25
Related Links420VXG220M, 420VXG220MEFCSN35X25 Datasheet, Rubycon Distributor
420VXG220MEFCSN35X25 Details Description
Related parts for 420VXG220MEFCSN35X25
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 375.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIGARETTE PLUG 3A FUSE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 113.86K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf