ITT Cannon, LLC KPT08P22-55S
KPT08P22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPT08P22-55S
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE R/A
Datasheet Download
KPT08P22-55S.pdf
Availability of KPT08P22-55S
QUANTITY
KPT08P22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08P22-55S
Internal Part NumberEIS-KPT08P22-55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08P22-55S
Related LinksKPT08P, KPT08P22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08P22-55S Details Description
Related parts for KPT08P22-55S
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8-SON datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 2% 100V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO218AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 152A TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf