API Delevan 4232-331H
4232-331H picture photo
Mfg. Part Number
4232-331H
Brief Description
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM
Datasheet Download
4232-331H.pdf
Availability of 4232-331H
QUANTITY
4232-331H Order Process
Ship out your order
Specifications of 4232-331H
Internal Part NumberEIS-4232-331H
TypeWirewound
Material - CorePhenolic
Inductance330nH
Tolerance±3%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)