| Internal Part Number | EIS-4245AB51K01200 | |
| Standard Package | 186 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | - | |
| Shape | Rectangular | |
| Thickness - Overall | 0.040" (1.00mm) | |
| Width | 0.120" (3.00mm) | |
| Length | 12.000" (304.80mm) | |