CTS Electronic Components 425F11A016M0000
425F11A016M0000 picture photo
Mfg. Part Number
425F11A016M0000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
425F11A016M0000.pdf
Availability of 425F11A016M0000
QUANTITY
425F11A016M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 425F11A016M0000
Internal Part NumberEIS-425F11A016M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Datasheet Update425 Series Side
425 Series Top
RoHS Information425 Series RoHS Cert
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series425
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)425F11A016M0000
Related Links425F11A, 425F11A016M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
425F11A016M0000 Details Description
Related parts for 425F11A016M0000
BIT PHILLIPS SZ2 5.91" datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/HDP14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 10POS datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 12POS datasheet.pdf