Grayhill, Inc. 42SP36-10-1-02S
42SP36-10-1-02S picture photo
Mfg. Part Number
42SP36-10-1-02S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
42SP36-10-1-02S.pdf
Availability of 42SP36-10-1-02S
QUANTITY
42SP36-10-1-02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 42SP36-10-1-02S
Internal Part NumberEIS-42SP36-10-1-02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series42
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks10
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel111.48mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42SP36-10-1-02S
Related Links42SP36-, 42SP36-10-1-02S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42SP36-10-1-02S Details Description
Related parts for 42SP36-10-1-02S
JUMPER-H1506TR/A3048V/X 4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE 6A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' NM datasheet.pdf
RES SMD 11.943K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
WIRE STANDOFF PUSH MOUNT .25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf