Grayhill, Inc. 42US36-04-1-02N
42US36-04-1-02N picture photo
Mfg. Part Number
42US36-04-1-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP2T
Datasheet Download
42US36-04-1-02N.pdf
Availability of 42US36-04-1-02N
QUANTITY
42US36-04-1-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 42US36-04-1-02N
Internal Part NumberEIS-42US36-04-1-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series42
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel52.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)42US36-04-1-02N
Related Links42US36-, 42US36-04-1-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
42US36-04-1-02N Details Description
Related parts for 42US36-04-1-02N
TERM BLOCK INPUT SOPTOCOUPLER 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC AMP/COMP/REF +100V/V 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 700MA 7SIP datasheet.pdf
BUS COUPLER 8INPUT 4OUTPUT datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 48TFBGA datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 6.5A 46 MOHM TH datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10CK datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 40POS 0.4MM datasheet.pdf