API Delevan 4302-122J
4302-122J picture photo
Mfg. Part Number
4302-122J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 500MA 600 MOHM
Datasheet Download
4302-122J.pdf
Availability of 4302-122J
QUANTITY
4302-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302-122J
Internal Part NumberEIS-4302-122J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4302
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302-122J
Related Links4302, 4302-122J Datasheet, API Delevan Distributor
4302-122J Details Description
Related parts for 4302-122J
CONV DC/DC OPEN FRAME 5V OUT 30W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 24VDC 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 135MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf