API Delevan 4302R-103H
4302R-103H picture photo
Mfg. Part Number
4302R-103H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
4302R-103H.pdf
Availability of 4302R-103H
QUANTITY
4302R-103H Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302R-103H
Internal Part NumberEIS-4302R-103H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4302R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302R-103H
Related Links4302R, 4302R-103H Datasheet, API Delevan Distributor
4302R-103H Details Description
Related parts for 4302R-103H
SENSOR 15PSIG RIBBON W/CONN datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RESISTOR 560K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 14-24V 8.33A datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH datasheet.pdf