API Delevan 4302R-561J
4302R-561J picture photo
Mfg. Part Number
4302R-561J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 710MA 295 MOHM
Datasheet Download
4302R-561J.pdf
Availability of 4302R-561J
QUANTITY
4302R-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4302R-561J
Internal Part NumberEIS-4302R-561J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4302R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating710mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)295 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4302R-561J
Related Links4302R, 4302R-561J Datasheet, API Delevan Distributor
4302R-561J Details Description
Related parts for 4302R-561J
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf