Bourns Inc. 4308H-101-561LF
4308H-101-561LF picture photo
Mfg. Part Number
4308H-101-561LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 8SIP
Datasheet Download
4308H-101-561LF.pdf
Availability of 4308H-101-561LF
QUANTITY
4308H-101-561LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4308H-101-561LF
Internal Part NumberEIS-4308H-101-561LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4300H
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.784" L x 0.085" W (19.91mm x 2.16mm)
Height0.350" (8.89mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4308H-101-561LF
Related Links4308H-1, 4308H-101-561LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4308H-101-561LF Details Description
Related parts for 4308H-101-561LF
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 275.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 35 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
FUSE BOARD 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf