Yageo RT0805DRD0715K8L
RT0805DRD0715K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0715K8L
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0715K8L.pdf
Availability of RT0805DRD0715K8L
QUANTITY
RT0805DRD0715K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0715K8L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0715K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0715K8L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0715K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0715K8L Details Description
Related parts for RT0805DRD0715K8L
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL BIAS PA 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf