AVX Corporation SR151C331KAATR1
SR151C331KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C331KAATR1
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C331KAATR1.pdf
Availability of SR151C331KAATR1
QUANTITY
SR151C331KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C331KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C331KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C331KAATR1
Related LinksSR151C3, SR151C331KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C331KAATR1 Details Description
Related parts for SR151C331KAATR1
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 36K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
SW LEAF LVR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf