Stackpole Electronics Inc. RC14JT100K
RC14JT100K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT100K.pdf
Availability of RC14JT100K
QUANTITY
RC14JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT100K
Internal Part NumberEIS-RC14JT100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT100K
Related LinksRC14J, RC14JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT100K Details Description
Related parts for RC14JT100K
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANTALUM 100UF 25V 2917 datasheet.pdf