Bourns Inc. CR0603-FX-38R3ELF
CR0603-FX-38R3ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-38R3ELF
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-38R3ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-38R3ELF
QUANTITY
CR0603-FX-38R3ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-38R3ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-38R3ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-38R3ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-38R3ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-38R3ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-38R3ELF
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC RCVR QUAD 3.3V HS LVDS 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SE SURFACE FB BELT 50X75" A MED datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf