Murata Electronics North America RDE5C2A152J0M1H03A
RDE5C2A152J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A152J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A152J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A152J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A152J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A152J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A152J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A152J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A15, RDE5C2A152J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A152J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A152J0M1H03A
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.4A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CRYSTAL 7.3700 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf