API Delevan 4379-183JS
4379-183JS picture photo
Mfg. Part Number
4379-183JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
4379-183JS.pdf
Availability of 4379-183JS
QUANTITY
4379-183JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 4379-183JS
Internal Part NumberEIS-4379-183JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4379
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max)0.140" (3.56mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4379-183JS
Related Links4379-, 4379-183JS Datasheet, API Delevan Distributor
4379-183JS Details Description
Related parts for 4379-183JS
IC VOICE REC/PL 10MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LED 5MM VERT WHITE W/STANDOFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/06/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf