Grayhill, Inc. 43A-3BC-1BA
43A-3BC-1BA picture photo
Mfg. Part Number
43A-3BC-1BA
Datasheet Download
43A-3BC-1BA.pdf
Availability of 43A-3BC-1BA
QUANTITY
43A-3BC-1BA Order Process
Ship out your order
Specifications of 43A-3BC-1BA
Internal Part NumberEIS-43A-3BC-1BA
Series43
Number of Positions4, 2
Index StopsFixed
Number of Decks3, 1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T, SPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel63.75mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)43A-3BC-1BA
Related Links43A-3, 43A-3BC-1BA Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
43A-3BC-1BA Details Description
Related parts for 43A-3BC-1BA
XFRMR SEMI-TORO 3VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 1/8" X 8' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 200MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf