CTS Electronic Components 4400-091LF
4400-091LF picture photo
Mfg. Part Number
4400-091LF
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
FILTER EMI 1000 PF C TYPE
Datasheet Download
4400-091LF.pdf
Availability of 4400-091LF
QUANTITY
4400-091LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4400-091LF
Internal Part NumberEIS-4400-091LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTusonix
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Epoxy 03/May/2012
Standard Package100
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
Series4400
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Voltage300V
Current10A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial, Bushing
Height (Max)-
Size / Dimension0.157" Dia x 0.276" L (4.00mm x 7.00mm)
Thread SizeM3x0.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4400-091LF
Related Links4400-, 4400-091LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
4400-091LF Details Description
Related parts for 4400-091LF
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf