Vishay Semiconductor/Diodes Division 440CMQ030
440CMQ030 picture photo
Mfg. Part Number
440CMQ030
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 30V 220A TO244AB
Datasheet Download
440CMQ030.pdf
Availability of 440CMQ030
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
440CMQ030 Order Process
Ship out your order
Specifications of 440CMQ030
Internal Part NumberEIS-440CMQ030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 220A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)440CMQ030
Related Links440C, 440CMQ030 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
440CMQ030 Details Description
Related parts for 440CMQ030
IC PWR MOSFET DRIVER NCH 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 50A DO203AB datasheet.pdf