Vishay/BCcomponents 440LS10AM-R
440LS10AM-R picture photo
Mfg. Part Number
440LS10AM-R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 760VAC Y5U RDL
Datasheet Download
440LS10AM-R.pdf
Availability of 440LS10AM-R
QUANTITY
440LS10AM-R Order Process
Ship out your order
Specifications of 440LS10AM-R
Internal Part NumberEIS-440LS10AM-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 440L
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.850" Dia (21.60mm)
Height - Seated (Max)0.976" (24.80mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)440LS10AM-R
Related Links440LS, 440LS10AM-R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
440LS10AM-R Details Description
Related parts for 440LS10AM-R
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 80-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 400MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 144-152MHZ 19" BK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf