Bourns Inc. 4416P-1-183
4416P-1-183 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-1-183
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-1-183.pdf
Availability of 4416P-1-183
QUANTITY
4416P-1-183 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-1-183
Internal Part NumberEIS-4416P-1-183
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-1-183
Related Links4416P, 4416P-1-183 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-1-183 Details Description
Related parts for 4416P-1-183
RES SMD 10M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDG 1.5A 1000V RB-15 datasheet.pdf
IC 2.64V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
RS232C CONN REAR FOR SD3 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MC 1 5/ 7-G-3 5 P26 THR datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf