Bourns Inc. 4416P-1-750
4416P-1-750 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-1-750
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-1-750.pdf
Availability of 4416P-1-750
QUANTITY
4416P-1-750 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-1-750
Internal Part NumberEIS-4416P-1-750
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-1-750
Related Links4416P, 4416P-1-750 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-1-750 Details Description
Related parts for 4416P-1-750
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX ISM 850-950MHZ 32MLF datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL SO6-5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf