Bourns Inc. 4416P-2-472LF
4416P-2-472LF picture photo
Mfg. Part Number
4416P-2-472LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-2-472LF.pdf
Availability of 4416P-2-472LF
QUANTITY
4416P-2-472LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-2-472LF
Internal Part NumberEIS-4416P-2-472LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package1,500
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-2-472LF
Related Links4416P-, 4416P-2-472LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-2-472LF Details Description
Related parts for 4416P-2-472LF
RES ARRAY 2 RES 2.7K OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf