Bourns Inc. 4416P-T01-202
4416P-T01-202 picture photo
Mfg. Part Number
4416P-T01-202
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC
Datasheet Download
4416P-T01-202.pdf
Availability of 4416P-T01-202
QUANTITY
4416P-T01-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4416P-T01-202
Internal Part NumberEIS-4416P-T01-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Series4400P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOL
Size / Dimension0.410" L x 0.295" W (10.41mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4416P-T01-202
Related Links4416P-, 4416P-T01-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4416P-T01-202 Details Description
Related parts for 4416P-T01-202
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE GATE 8SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6648LED datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE SOT223 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IMPACT BP 3X6 DUAL WALL SN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 101W datasheet.pdf