Bourns Inc. 4420P-1-470
4420P-1-470 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-1-470
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 10 RES 47 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-1-470.pdf
Availability of 4420P-1-470
QUANTITY
4420P-1-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-1-470
Internal Part NumberEIS-4420P-1-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1 Ohm
Number of Resistors10
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-1-470
Related Links4420P, 4420P-1-470 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-1-470 Details Description
Related parts for 4420P-1-470
CONN HEADER XA 10POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 5V SIP SGL datasheet.pdf
BOARD EXTENSION LPC-STICK LCD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 34POS W/STR GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ANT GRID 25DBI 4.9-5.8G 30"N FEM datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PMU FOR APP PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf