Bourns Inc. 4420P-1-560
4420P-1-560 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-1-560
Brief Description
RES ARRAY 10 RES 56 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-1-560.pdf
Availability of 4420P-1-560
QUANTITY
4420P-1-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-1-560
Internal Part NumberEIS-4420P-1-560
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series4400P
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors10
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-1-560
Related Links4420P, 4420P-1-560 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-1-560 Details Description
Related parts for 4420P-1-560
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 290MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY IDT 8POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HOUSING PS .187 DUAL VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 600VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX17000 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf